Lokalizator

Drukuj Email

Obrazy satelitarne jako dowód w postępowaniu administracyjnym lub sądowym

Wraz z umieszczeniem na orbicie okołoziemskiej pierwszego satelity obrazującego (Landsat 1) w drugiej połowie XX wieku (1972 rok) nastała era teledetekcji satelitarnej, czyli pozyskiwania informacji o obiektach lub zjawiskach, znajdujących się na powierzchni Ziemi, bez konieczności bezpośredniego kontaktu między nimi a sensorem. Początkowo satelity wykorzystywane były do pozyskiwania i analizowania informacji jedynie o stanie środowiska w skali kraju lub regionu, głównie ze względu na stopień zaawansowania technologicznego ówczesnych skanerów.

Jednak wraz z rozwojem technologii kosmicznych, zastosowanie zobrazowań satelitarnych stawało się coraz szersze. W roku 1999 wystrzelony został pierwszy wysokorozdzielczy satelita o nazwie IKONOS, który z wysokości 681 km nad Ziemią potrafił zarejestrować obiekty o powierzchni poniżej 1 m2. Obecna konstelacja obejmuje aż 7 wysokorozdzielczych satelitów (WorldView1, WorldView2, QuickBird, GeoEye, Ikonos, Eros B, Pleiades), obrazujących obiekty o powierzchni nawet poniżej 0,25 m2.

Pozyskiwane obrazy są archiwizowane i udostępniane wszystkim zainteresowanym użytkownikom w postaci biblioteki satelitarnej.  Polska posiada bardzo bogatą bibliotekę wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych, które zarejestrowane były w latach 1999-2012 (ten proces oczywiście trwa nadal) i pokrywają terytorium całego kraju. Dostęp do zasobów zobrazowań zapewniają firmy, będące krajowymi partnerami operatorów satelitarnych i zajmujące się dystrybucją obrazów na terenie danego kraju.

Pobierz artykuł

 

Dodaj swój komentarz

WytłuszczonyPochylonePodkreśleniePrzekreślenieIndeks dolnyIndeks górnyEmailObrazHiperłączeOrdered listUnordered listCytatKodHiperłącze do Artykułu przez jego id
Bardzo szczęśliwyUśmiechMrugaSmutnyZaskoczonyZszokowanyZdezorientowanyFajnieŚmiać sięSzalonyObrażonyZakłopotanyPłacze, bardzo smutnyZły, wściekłyWirujące złoPrzewraca oczamiKrzyczyPytaniePomysłStrzałaNeutralnyPan ZielonyDziwakSuper dziwak
Imię:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu: